Tłocznia

tłocznenie metali

Seryjna produkcja elementów tłoczonych, wykrawanych, giętych.


Oferujemy usługi seryjnej produkcji elementów tłoczonych, głęboko tłoczonych, wykrawanych na oprzyrządowaniu własnym

Produkujemy elementy blaszane z wykorzystaniem:

 • Tłoczników,
 • Tłoczników gnących,
 • Tłoczników złożonych (cięcie, gięcie, ciągnienie),
 • Wykrojników wielotaktowych, progresywnych, jednoczesnych,
 • Wyginaków wielozabiegowych z bocznymi klinami gnącymi.

Nasza Tłocznia dysponuje prasami o nacisku od kilku do 300T.
Zalety produkcji elementów blaszanych z wykorzystaniem pras i oprzyrządowania:

 • niskie koszty wytwarzania w związku z bardzo krótkim czasem obróbki jednego przedmiotu,
 • duże wykorzystanie materiału w stosunku do niewielkich odpadów,
 • wysoka dokładność produkowanych części bez konieczności stosowania obróbki wykańczającej.

Jak zlecić produkcję na prasach w naszej tłoczni?

Produkcja na prasach wymaga odpowiedniego przygotowania. Dobrze zaplanowany proces umożliwia uzyskanie optymalnego jednostkowego czasu produkcji i co się z tym wiąże – niskiego kosztu. Nasza firma zapewnia dostęp do odpowiedniej infrastruktury, czyli pras generujących siłę nacisku, która zapewnia możliwość zrealizowania pojedynczych zabiegów i złożonych operacji tłoczenia. Niezwykle ważne jest też dobranie odpowiedniego tłocznika. Wiele prostych czynności w typowych procesach produkcyjnych można zrealizować na tłocznikach, którymi dysponuje nasza tłocznia. W przypadku produkcji elementów o złożonej geometrii możliwe jest zaprojektowanie odpowiedniego tłocznika, który pozwoli zrealizować wszystkie lub większość czynności w trakcie operacji tłoczenia.

Zachęcamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych zleceniem produkcji na pracach wyrobów gotowych lub półproduktów do dalszej obróbki. W naszej tłoczni realizujemy wiele różnego rodzaju projektów. Zebrane w ten sposób doświadczenie pozwala nam zaprojektować proces tłoczenia, tak aby zamawiający skorzystał możliwie, jak najlepiej. Przyjmujemy zlecenia na produkcję na prasach półproduktów i produktów gotowych. Dysponujemy zaawansowanym parkiem maszynowym, który pozwala nam na tłoczenie i produkcję we własnym zakresie tłoczników zaprojektowanych przez nasze biuro projektowe specjalnie pod proces produkcji realizowany na prasach naszych lub zamawiającego. Maszyny do obróbki skrawaniem dostępne w naszym zakładzie, które są wykorzystywane do produkcji części maszyn, w tym tłoczników pozwalają nam na produkcję także innych produktów lub półproduktów, których nie da się wykonać w procesie tłoczenia.

tłocznenie blach na prasach

Projekt i wykonanie tłoczników wielotaktowych do produkcji seryjnej na prasach

Tłocznik to narzędzie do realizacji przeróbki plastycznej na prasie. Jest zbudowany z dwóch elementów – nieruchomej matrycy i stempla, który dociska materiał do matrycy, aby zrealizować określoną czynność (zabieg) procesu tłoczenia. Tłoczniki można podzielić pod względem zabiegów, które realizują. Wyróżnia się różnego rodzaju wykrojniki, ciągowniki, okrojniki, zaginaki, dziurkowniki czy kształtowniki. Tłoczniki realizujące jeden zabieg, określa się jako tłoczniki pojedyncze. Tłoczniki, które łączą funkcjonalności tłoczników pojedynczych to tłoczniki wielotaktowe lub postępowe.

W trakcie projektowania tłoczników wielotaktowych pod uwagę należy brać m.in.:

 • wielkość serii produkcyjnej, jaką zamawiający zamierza zrealizować przy zastosowaniu tłocznika wielotaktowego;
 • rodzaj materiału, który ma być poddany przeróbce w procesie tłoczenia na prasie,
 • oczekiwania co do jakości i parametrów wytrzymałościowych półproduktów i wyrobów gotowych produkowanych w procesie tłoczenia.

Projektowanie i produkcja tłoczników wielotaktowych dostosowanych do procesu produkcyjnego zamawiającego to jeden z elementów naszej oferty. Proces produkcji tłoczników wielotaktowych jest wspomagany komputerowo. Dzięki temu na etapie projektowania tłocznika wielotaktowego jesteśmy w stanie wyeliminować większość ewentualnych problemów, tak aby możliwie szybko wdrożyć produkcję seryjną.

W trakcie dobierania tłoczników do produkcji na prasach uwzględniamy m.in.:

 • właściwości blach i ich technologiczną podatność na tłoczenie,
 • wpływ mechaniki procesu tłoczenia na kształtowanie, cięcie, łączenie i jakość realizowanych w ten sposób zabiegów,
 • wpływ kluczowych parametrów procesu tłoczenia na przebieg samego procesu oraz właściwości takie jak wytrzymałość i jakość wytwarzanych komponentów.

W naszej tłoczni realizujemy szereg projektów, w których wykorzystywane są tradycyjne techniki tłoczenia, w tym cięcia, wykrawania, gięcia i kształtowania. Realizujemy projekty polegające na produkcji elementów w procesie głębokiego tłoczenia wytłoczek o różnych kształtach, tłoczenia wielotaktowego i tłoczenia wielooperacyjnego.

Produkcja elementów o złożonej geometrii na prasach w tłoczni Palimet

Dobrze zaprojektowane tłoczniki wielotaktowe umożliwiają realizację wielu czynności w trakcie jednego zabiegu. Realizacja złożonych operacji w połączeniu ze zautomatyzowanym systemem podawania materiału to gwarancja szybkiej i sprawnej realizacji produkcji seryjnej. Kluczem jest możliwość zrealizowania kilku czynności w jednej operacji. Dzięki zastosowaniu specjalnych tłoczników do tłoczenia wielotaktowego można zredukować ilość operacji w procesie kształtowania, co znacznie ogranicza czasochłonność i koszt produkcji. Tłoczenie wielotaktowe to jeden ze sposobów na usprawnienie tradycyjnych technik tłoczenia. Specjalny kształt narzędzi (tłoczników) oraz kontrola nacisku stempla dociskającego materiał do matrycy, pozwalają uzyskać efekty, których do niedawna trudno było się spodziewać po produkcji na prasach.