Tłoczenie blach – jak zacząć produkcję bez budowania fabryki?
Tłoczenie to jedna z częściej stosowanych metod produkcji wyrobów z blach. Proces ten realizuje się na prasach wyposażonych w odpowiednie narzędzia. Rozpoczęcie produkcji wymaga zaprojektowania i wykonania elementu roboczego, który pozwoli odwzorować kształt produkowanego wyrobu.
Tłoczone komponenty są wykorzystywane do produkcji urządzeń i wyposażenia AGD, w przemyśle motoryzacyjnym, meblarskim, elektronice i w wielu innych gałęziach przemysłu. Tłoczyć można zarówno formatki o większej, jak i mniejszej powierzchni. Tłoczenie progresywne umożliwia nadawanie elementom złożonych kształtów. Natomiast tłoczenie głębokie świetnie sprawdza się w przypadku produkcji naczyń, cylindrycznych obudów, itp. Niezależnie od przeznaczenia produktów wytwarzanych tą metodą produkcja w procesie tłoczenia okazuje się stosunkowo tania i szybka. Oprócz tego pozwala uzyskać wysoką powtarzalną jakość i do minimum ogranicza dodatkowe czynności obróbcze, które mogłyby być niezbędne do wykończenia takiego samego produktu wytwarzanego metodą alternatywną.
Co to jest tłoczenie blach?
Tłoczenie blach to proces obróbki plastycznej elementów o znacznej szerokości i długości oraz niewielkiej grubości. Polega na wywieraniu nacisku na formatkę przez odpowiednio wyprofilowane narzędzie, które nadaje jej kształt produkowanego wyrobu. W zależności od kształtu i wymiarów wyrobu do produkcji stosuje się tłoczniki pojedyncze lub złożone.
-
Tłoczniki pojedyncze – realizują jedną zmianę kształtu w czasie zabiegu technologicznego.
-
Tłoczniki złożone – pozwalają na więcej zmian kształtu, mogą też realizować dodatkowe czynności technologiczne, w tym na gięcie, cięcie, kształtowanie, rowkowanie itp. Ze względu na to często określa się je jako tłoczniki postępowe. Mogą też być wyposażone w dodatkowe narzędzia, takie jak np. kliny gnące czy wyginaki, aby optymalnie wykorzystać zabieg technologiczny realizowany na prasie.
Zalety wyrobów produkowanych w procesie tłoczenia
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, wyroby produkowane w procesie tłoczenia są stosowane praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. Powodem popularności tej techniki produkcyjnej jest jakość wyrobów gotowych oraz stosunkowo niski jednostkowy koszt produkcji.
Jako ważniejsze zalety przemysłowego tłoczenia blach wymienia się poza tym.:
-
-krótki jednostkowy czas produkcji,
-
-wysoką jakość i powtarzalność produkcji w kolejnych seriach i partiach produkcyjnych,
-
-optymalne wykorzystanie odpowiednio przygotowanych formatek,
-
-ograniczenie dodatkowych zabiegów obróbki wykańczającej,
-
-dokładne odwzorowania geometrii produkowanego wyrobu.
Trzeba jednak pamiętać, że produkcja metodą tłoczenia blach wymaga odpowiedniego zaplecza i przygotowania. Uruchomienie produkcji w przedsiębiorstwie bez infrastruktury technicznej i doświadczenia, nawet przy nieograniczonych środkach, jest czasochłonne. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się usługi produkcji na prasach, które oferuje nasza firma.
Jak uruchomić produkcję bez budowania fabryki?
Uruchomienie produkcji elementów tłoczonych z blach nie musi oznaczać konieczności kupowania wszystkich potrzebnych maszyn. Wręcz przeciwnie, aby zacząć produkcję wystarczy podjąć współpracę z doświadczoną tłocznią, która od dziesięcioleci usługowo tłoczy elementy z blach dla polskich i zagranicznych przedsiębiorców, wojska i instytucji naukowo-badawczych.
To doskonały sposób na wdrożenie dopracowanego procesu produkcyjnego, który z czasem, jeżeli okaże się to uzasadnione, można przenieść do swojego zakładu produkcyjnego. Usługowe tłoczenie może okazać się też doskonałym rozwiązaniem dla producentów, którzy potrzebują okresowego podniesienia mocy wytwórczych, aby nadążyć za rosnącym popytem.
Co można zlecić w tłoczni zakładu Palimet?
Nasza firma może poprowadzić każdego kontrahenta przez cały proces wdrożenia produkcji, łącznie z zaprojektowaniem wyrobu i narzędzi do jego wytwarzania. Biuro projektowe wykona zarówno projekt potrzebnej części, jak i zaprojektuje cały proces produkcyjny. Dzięki temu nie trzeba nabywać nowych kompetencji ani narzędzi.
Oznacza to, że każdy producent może zlecić w naszym zakładzie:
-
-opracowanie projektu wyrobu spełniającego określone kryteria i wytyczne;
-
-projekt procesu produkcyjnego tego wyrobu;
-
-projekt i wykonanie narzędzi do produkcji na prasach;
-
-sourcing materiałów do produkcji wyrobów i narzędzi do ich produkcji;
-
-projekt i przygotowanie formatek do produkcji;
-
-montaż tłoczników na prasach;
-
-uruchomienie produkcji i kontrolę jakości wyrobów gotowych.
Zalety usługi tłoczenia produkcyjnego w zakładzie Palimet to nie tylko kompleksowa obsługa i możliwość szybkiego wdrożenia produkcji. To także oszczędność czasu i środków, jakie pochłonęłoby nabycie odpowiednich kompetencji. To również możliwość skorzystania z mocy produkcyjnych tłoczni wyposażonej w kilka zaawansowanych pras, które są obsługiwane przez doświadczony personel. Współpraca z nami daje możliwość swobodnego skalowania zaangażowania mocy produkcyjnych zakładu Palimet, adekwatnie do swoich potrzeb. W razie potrzeby po wykonaniu zlecenia produkcję można wznowić, gdy okaże się to konieczne. Wystarczy uzgodnić harmonogram z działem obsługi firmy Palimet Podkreślamy raz jeszcze, że oferowana przez nas usługowa produkcja wyrobów tłoczonych to rozwiązanie, które nie generuje drogich inwestycji i nie wymaga zatrudniania dodatkowego personelu. Brzmi to interesująco? Zadzwoń i dowiedz się, ile może kosztować realizacja konkretnych potrzeb w tym zakresie.