Projektowanie i produkcja tłoczników
Tłocznik do produkcji metodą tłoczenia na prasie składa się z dwóch podstawowych elementów, jakimi są stempel i matryca. Aby można było efektywnie tłoczyć, muszą zostać odpowiednio zamontowane i ustalone na prasie. W tym celu trzeba dobrać szereg elementów, takich jak płyty bazowe, skrzynki tnące, prowadnice i zderzaki oraz prowadnice taśm czy formatek podające obrabiany element. Możliwości dostosowania tłocznika wydają się niemal nieograniczone, ale aby zaoszczędzić, warto wykorzystać dostępne elementy. Sprawdźmy, jak zaprojektować tłocznik, aby do minimum zredukować koszt uruchomienia produkcji.
Co trzeba uwzględnić, projektując tłocznik?
Elementami roboczymi tłocznika są stempel i matryca. W czasie pracy muszą być odpowiednio ustalone względem siebie, aby tłocznik działał prawidłowo. W tym celu, dobierając tłocznik i parametry pracy prasy, trzeba uwzględnić:
-
-Rodzaj materiału, z którego będzie produkowany wyrób (wytłoczka) – najczęściej wykorzystuje się blachy i taśmy stalowe, czasami tłoczy się też z blach ocynkowanych i metali kolorowych, takich jak aluminium, mosiądz i miedź – rodzaj materiału dobiera się na podstawie konstrukcji i przeznaczenia wyrobu (wytłoczki).
-
-Zakres czynności mających na celu przygotowanie materiału do tłoczenia – cięcie blach na taśmy lub formatki pozwala dopasować materiał, tak aby ograniczyć jego zużycie i zakres obróbki na prasie.
-
-Dostępność znormalizowanych komponentów do montażu tłoczników – czyli takich, które są na magazynie i można je wykorzystać w danym projekcie.
-
-Projekt geometrii i ułożenia stempli i matryc – tak, aby można było odwzorować kształt wyrobu przy minimalnej liczbie przejść tłocznika w procesie formowania wytłoczki.
Projektując tłocznik, trzeba również uwzględnić mechanikę procesu tłoczenia i podatność wybranego materiału na obróbkę plastyczną. Na tej podstawie projektuje się proces, który zapewni uzyskanie wyrobu o określonej jakości i wytrzymałości.
Przygotowanie formatki do tłoczenia
Dobrze zaprojektowana formatka pozwala ograniczyć liczbę operacji niezbędnych do wykonania wyrobu o określonej geometrii i ogranicza zużycie materiału. Formatką może być stalowa taśma przesuwana przez matrycę tłocznika lub element wykrojony z arkusza blachy.
Wszystko zależy od geometrii produkowanego wyrobu. Proces produkcyjny może więc wymagać realizacji wielu zabiegów technologicznych na różnych centrach obróbczych, aby ostatecznie optymalnie wykorzystać możliwości formowania wyrobów o skomplikowanych kształtach w procesie tłoczenia.
Elementy znormalizowane. Czym są i jak z nich skorzystać?
Tłoczniki produkuje się z wielu znormalizowanych elementów, co upraszcza proces konstruowania, wytwarzania i montażu narzędzi na prasach. Okazuje się, że codzienna produkcja także w dużym stopniu uwzględnia zastosowanie wielu znormalizowanych elementów, co powoduje, że na rynku pojawia się coraz więcej podobnych wyrobów o zbliżonej funkcjonalności. Tak jest również w przypadku produktów tłoczonych.
Warto mieć ten fakt na uwadze, przygotowując się do produkcji dla swojej firmy lub swojego kontrahenta. Może okazać się, że część lub wszystkie operacje tłoczenia będzie można zrealizować istniejącymi tłocznikami, lub wykorzystać część ich elementów, które wystarczy odpowiednio skonfigurować. To szansa na ograniczanie czasu i środków potrzebnych na przygotowanie nowego narzędzia produkcji od podstaw. Wystarczy skontaktować się z zakładem Palimet, aby sprawdzić, czy w firmowym magazynie dostępne są tłoczniki, które będzie można wykorzystać do produkcji państwa wyrobu.
Efektywne tłoczenie małych serii
Projektowanie i produkcja tłoczników to proces złożony, który wymaga uwzględniania wielu czynników. Najlepsze efekty przynosi, gdy jest brany pod uwagę już na etapie projektowania wyrobu. W takim przypadku, na etapie planowania, można dopasować technologię i zakres procesu tłoczenia oraz zaprojektować optymalną formatkę do tłoczenia. Coraz więcej wyrobów tłoczonych projektuje się tak, aby możliwe było wykorzystanie do ich produkcji tłoczników posiadanych już przez producenta lub chociaż ich części. W ten sposób ogranicza się koszty oraz czasochłonność procesów związanych z przygotowaniem produkcji. To elastyczne podejście pozwala więc korzystać z zalet tłoczenia przy produkcji coraz mniejszych serii wyrobów. Sprawia to, że usługowa produkcja metodą tłoczenia sukcesywnie zyskuje na popularności.
Szukając rozwiązania, warto skonsultować się z kimś doświadczonym, kto zajmuje się tłoczeniem na co dzień. Dobrym partnerem w tym zakresie będą technolodzy naszej tłoczni. Podpowiedzą, co zrobić, żeby szybko uruchomić produkcję. Doradzą, jak ograniczyć koszty bez szkody dla jakości i bezpieczeństwa, a także krok po kroku zaprojektują i wdrożą proces, prowadząc zamawiającego przez wszystkie jego niuanse. Szukasz tłoczni? Zadzwoń i sprawdź dostępność linii technologicznych w naszym zakładzie w Milanówku.