Produkcja części do konstrukcji - Blog

tłocznenie metali

Produkcja części do konstrukcji, maszyn i urządzeń. Jak zacząć?

Producenci wyrobów złożonych są zobowiązani do dostarczania części zamiennych, które umożliwią ich eksploatację w określonym okresie. Później bywa z tym różnie. W niektórych przypadkach dystrybucja części okazuje się intratnym biznesem i można kupić je na rynku od producenta maszyny czy urządzenia, producenta oryginalnego wyposażenia czy firmy dostarczających zamienniki. W innych przypadkach pozostaje wytworzenie części we własnym zakresie.

Klauzula napraw i rynek części zamiennych

Ustawodawstwo polskie i unijne wspiera rynek usług serwisowych i napraw, co otwiera możliwość produkcji wielu części zamiennych, których odtworzenie jest warunkiem przywrócenia właściwości użytkowych i wyglądu wyrobu złożonego, do którego są przeznaczone. Produkcja części do starszych maszyn i urządzeń, do których producent już nie dostarcza akcesoriów i części eksploatacyjnych to często jedyne dostępne rozwiązanie.

Taki stan rzeczy powoduje, że na rynku pojawia się coraz więcej zamienników, w tym produktów zmodyfikowanych. Dzięki nowym materiałom i metodom produkcji nierzadko udaje się wyprodukować części o parametrach o wiele lepszych niż oryginalne. Często okazuje się, że produkty zamawiane, aby odtworzyć lub przywrócić funkcjonalność wyrobu złożonego oferują wyższą jakość niż komponenty zastosowane przez producenta.

Przynosi to pozytywny skutek i oszczędność dla użytkownika. Warto podkreślić, że produkcja i dystrybucja części dla wielu oznacza też możliwość uzyskania dodatkowych przychodów. Chcemy w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że nasz zakład produkuje komponenty zarówno dla producentów oryginalnego wyposażenia, jak i części dla firm zajmujących się wdrażaniem zamienników na rynek.

Projekt części – wykonać samemu czy zlecić w zakładzie produkcyjnym?

Żeby wyprodukować komponenty i części, które będą w pełni bezpieczne dla użytkowników i spełnią swoją funkcję, trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie projektu. Proces ten można zrealizować we własnym zakresie lub zlecić w zakładzie produkcyjnym, który dysponuje doświadczonym biurem projektowym i nowoczesną infrastrukturą. Tak jak ma to miejsce w Zakładzie Konstrukcyjno-Mechanicznym w Milanówku.

W przypadku prostych komponentów proces projektowania wydaje się nieskomplikowany, jednak przy częściach o bardziej złożonej geometrii już samo wykonanie rysunku może stanowić problem. Jeżeli zamawiający dysponuje infrastrukturą (oprogramowaniem) do projektowania i odpowiednimi kompetencjami, to przygotowanie projektu i wdrożenia go do produkcji w wybranym zakładzie nie będzie dla niego trudne.

W innym przypadku warto rozważyć zlecenie projektu specjalistom, którzy na co dzień wykonują podobne opracowania, wdrażają produkcję oraz projektują i realizują proces kontroli jakości. Przypomnijmy, że nasza firma korzysta z nowoczesnego cyfrowego środowiska wspierającego projektowanie i realizację procesów produkcyjnych na numerycznie sterowanych obrabiarkach. To zaawansowana infrastruktura cyfrowa, która upraszcza projektowanie, wirtualne badanie cech jakościowych i użytkowych oraz wdrożenie produkcji.

Jednostkowa produkcja części

Cyfrowe narzędzia ułatwiają też projektowanie i produkcję jednostkową części zamiennych i komponentów do maszyn, konstrukcji i różnego rodzaju urządzeń. Dzięki naszej infrastrukturze można zaoszczędzić na testach i próbnych partiach. Cyfrowy model może służyć do wznowienia produkcji w dowolnym momencie. W przypadku kolejnych zleceń możemy uwzględnić uwagi na temat funkcjonalności i trwałości części, aby poprawić je w kolejnym procesie produkcyjnym. Jednostkowa produkcja części to często jedyne rozwiązanie w przypadku unikalnych konstrukcji i maszyn, które zostały zbudowane na zamówienie. Unikalne części produkuje się też do nieprodukowanych już maszyn i pojazdów, które mimo lat są użytkowane lub pełnią funkcję działających eksponatów, tak jak ma to miejsce, chociażby w przypadku wiekowych samochodów osobowych i ciężarowych.

Jeżeli brakuje jakichkolwiek komponentów potrzebnych, by przywrócić funkcjonalność maszyny czy konstrukcji lub dostosować ją do nowych warunków, to firma Palimet jest właściwym partnerem, aby taki problem rozwiązać. Zachęcamy do kontaktu i rozmowy na temat państwa potrzeb i projektów. Oferujemy wsparcie projektowe, nowoczesny park produkcyjny oraz dopracowany system kontroli jakości.