Optymalizacja procesów wytwarzania - Blog

Optymalizacja procesów wytwarzania

Optymalizacja procesów wytwarzania – jak wykrojniki i tłoczniki wpływają na efektywność produkcji CNC

Nieustanna optymalizacja procesów w obróbce metali ma na celu zwiększenie wydajności produkcyjnej i zredukowanie kosztów, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości. Optymalizacja i usprawnienie obejmują wykorzystanie nowoczesnych maszyn, takich jak wykrojniki i tłoczniki, oraz zastosowanie sztucznej inteligencji.

Optymalizacja procesów w obróbce metali – sztuczna inteligencja w praktyce

Optymalizacja produkcji dzięki nowoczesnym technologiom pozwala na osiągnięcie wyższej efektywności. Dotyczy to nie tylko większej prędkości przesuwu, ale również zredukowania czasu niezbędnego do wymiany narzędzi. Kolejnym obszarem optymalizacji jest poprawa wydajności obliczeniowej poprzez zastosowanie nowoczesnych mikroprocesorów. Dzięki nim komputery są w stanie szybciej przetwarzać dużą ilość danych.

Optymalizacja procesów w obróbce metali to również wykorzystanie sztucznej inteligencji do zautomatyzowania wybranych procesów. Dzięki niej możliwa jest precyzyjna korekta błędów związanych z aktualnym położeniem maszyny a zadaną wartością. Korzyści wynikające z optymalizacji procesów produkcyjnych to przede wszystkim obniżenie kosztów pracy, poprawa produktywności i spójności.

Efektywność produkcji z wykorzystaniem wykrojników i tłoczników – podstawowe informacje

Zasada działania wykrojników polega wytworzeniu odpowiednio wysokiego naprężenia w miejscu przecięcia. Na skutek działania siły obrabiany materiał pęka. Kluczową zaletą nowoczesnych wykrojników jest zdolność do jednoczesnego przecinania materiału przy użyciu dwóch krawędzi tnących. Narzędzia w postaci stempla i matrycy pozwalają na precyzyjne przecinanie długich części na mniejsze i dokładne wycinanie elementów bezpośrednio z arkusza blachy. Zastosowanie wykrojnika obejmuje również precyzyjne wycinanie otworów o różnych wymiarach i kształtach. 

Wykrojniki poprawiają efektywność produkcji poprzez redukcję czasu niezbędnego do wycinania i powtarzalność, która jest kluczowa m.in. podczas produkcji wielkoseryjnej. Kolejną zaletą jest maksymalne wykorzystanie obrabianego materiału. W trakcie procesu wykrawania wytwarzana jest jedynie niewielka ilość odpadów.

Efektywność produkcji z wykorzystaniem wykrojników i tłoczników wzrasta w momencie wykorzystania nowoczesnych narzędzi zaprojektowanych na indywidualne zamówienie. W przypadku tłoczników nie mamy konieczności stosowania obróbki wykańczającej, która dodatkowo podnosi koszt produkcji.

Zwiększenie wydajności CNC dzięki wykrojnikom – kluczowe korzyści

Wykrojniki jednotaktowe i wielotaktowe przyspieszają proces produkcyjny, zachowując jednocześnie wysoką precyzję i powtarzalność kluczową dla produkcji masowych. Nowoczesne wykrojniki wyróżniają się wysoką prędkością pracy, dzięki czemu obróbka pojedynczego elementu jest niezwykle szybka.

Jak tłoczniki wpływają na koszty produkcji?

Wykorzystanie tłoczników wpływa na redukcję kosztów produkcji poprzez zwiększenie wydajności, powtarzalności i możliwości efektywnego odzyskiwania odpadów. Do najważniejszych zalet wykorzystania tłoczenia na zimno można zaliczyć następujące cechy:

  • wysoką dokładność produkcyjną eliminującą konieczność stosowania dodatkowych procesów obróbki wykańczającej; w praktyce oznacza to redukcję kosztów,
  • niski koszt produkcji, który bezpośrednio wynika z krótkiego czasu obróbki elementów; dotyczy to zarówno produkcji nisko-, jak i średnio- oraz wysokoseryjnej;
  • duże wykorzystanie materiału roboczego, co przekłada się na niewielką ilość odpadów nawet w przypadku produkcji masowych.

Optymalizacja produkcji dzięki nowoczesnym technologiom – monitoring, sztuczna inteligencja i zasoby sieciowe

Optymalizacja produkcji odbywa się dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak inteligentne systemy autodiagnostyki, samonaprawy oraz reprodukowania i symulowania błędów. Z kolei sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do porównywania parametrów fizycznych z zadanymi. Coraz większą popularnością cieszy się również MaaS (z ang. Manufacturing as a Service), czyli wykorzystywanie zasobów sieciowych do różnego rodzaju działań produkcyjnych.